HIGIENA I PROFILAKTYKA

Profilaktyka - kluczowa dla zdrowego i pięknego uśmiechu. Zapobiegaj zamiast leczyć - to mniej kosztowne i mniej bolesne.

 

Dlaczego profesjonalna higienizacja jest tak ważna?

Codzienne mycie i nitkowanie zębów to podstawa, ale nie wystarcza, aby skutecznie usunąć osady, przebarwienia i kamień nazębny.
Dlatego warto odwiedzać higienistkę stomatologiczną przynajmniej raz na pół roku, aby skorzystać z profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, które oferujemy w Naszej klinice.

 

Kamień nazębny składa się z płytki nazębnej, zmineralizowanych resztek pokarmowych i bakterii próchnicowych. Nagromadza się między zębami oraz pod dziąsłami.

Kamień nazębny może prowadzić do różnych problemów, takich jak:

  1. Nieświeży oddech, czyli halitoza.
  2. Powstawanie ubytków próchnicowych - bakterie w płytce nazębnej wydzielają kwasy, które niszczą szkliwo i prowadzą do próchnicy.
  3. Nadwrażliwość zębów - kamień nazębny powoduje cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych, co powoduje ból przy spożywaniu napojów o różnych temperaturach oraz słodyczy.
  4. Rozchwianie i utrata zębów - toksyny produkowane przez bakterie mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, które w efekcie niszczy ozębną i kość, prowadząc do utraty podparcia dla zębów.

 

Choroby przyzębia mogą również wpływać na ogólny stan zdrowia organizmu, takie jak choroby reumatyczne, zapalenie wsierdzia czy zapalenie nerek.

 

Osady na zębach powstają w wyniku barwników zawartych w produktach spożywczych oraz związków zawartych w dymie papierosowym. Złogi osadów nie są tylko problemem
estetycznym, ale często zawierają cukry, które są pożywką dla bakterii. Osady mają również silnie kwasowe pH, co sprzyja demineralizacji szkliwa.

Osady często maskują próchnicę, dlatego ich regularne usuwanie jest ważne dla poprawy diagnostyki przeciwdziałającej próchnicy.

 

Podczas wizyty u higienistki stomatologicznej:

  1. Usuwane są naddziąsłowe i poddziąsłowe złogi kamienia nazębnego za pomocą skalingu.
  2. Usuwane są osady z powierzchni zębów za pomocą piaskowania.
  3. Przeprowadzane jest profesjonalne polerowanie zębów za pomocą specjalistycznych past, gumek i szczoteczek, aby zmniejszyć przyczepność osadów.
  4. Zabezpieczanie zębów odbywa się za pomocą preparatów, zarówno zawierających fluorek, jak i tych, które go nie zawierają.
  5. Udzielane są indywidualne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej.
  6. Indywidualnie dobierane są artykuły do pielęgnacji jamy ustnej, takie jak pasta, płyn do płukania ust, nitki dentystyczne i inne.

Ważnym aspektem naszej kliniki stomatologicznej jest także edukacja - dbamy o to, aby nasi pacjenci wiedzieli, jak zadbać o swoje zęby w domowym zaciszu.

© 2024 Klinika stomatologiczna WILLA DENTIKA
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram