KORONY I MOSTY

Korony zębowe

Korona protetyczna to rekonstrukcja pojedynczego zęba, może być ona osadzona:

 • na zębie własnym Pacjenta:
  Korony można wykorzystać w celu wzmocnienia i poprawy estetyki
  zębów, które np. są przebarwione, znacznie zniszczone lub są po leczeniu endodontycznym. W takiej sytuacji koronę cementuje się na oszlifowanych tkankach własnych zęba lub wcześniej przygotowanym wkładzie.
 • na implancie:
  W przypadku utraty jednego zęba można wszczepić w jego miejsce implant stomatologiczny, czyli niewielki tytanowy element, zastępujący korzeń zęba.
  Po okresie wygajania implant w pełni zrasta się z kością i można zamocować
  na nim, na stałe wysoko estetyczną koronę. Tego typu odbudowa zapewnia pełen komfort, porównywalny z posiadaniem własnego, zdrowego zęba.

Wskazania do wykonania koron protetycznych:

 • duże zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,
 • patologiczne starcie naturalnej korony zęba,
 • uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu,
 • uzupełnienie po leczeniu kanałowym (aby wzmocnić ząb),
 • względy estetyczne.

Mosty zębowe

Innym rodzajem uzupełnienia są mosty protetyczne, które wyglądem przypominają kilka połączonych ze sobą koron. Pozwalają one na uzupełnienie zarówno pojedynczej luki, jak i braków zębowych występujących obok siebie. Mocowane są one na sąsiadujących z ubytkiem oszlifowanych zębach bądź dwóch implantach.

W Willa Dentika wykonujemy mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej lub metalowej.

Tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, w kolorze naturalnego zęba. Zarówno korony na podbudowie cyrkonowej jak i metalowej w Willa Dentika wykonywane są w oparciu o technologię komputerową, dzięki czemu uzyskuje się największą szczelność i dokładność.

W naszym gabinecie wykonujemy również mosty kompozytowe.

Mosty kompozytowe to możliwość szybkiego, bezbolesnego wykonania uzupełnienia brakującego zęba, w trakcie zaledwie jednej wizyty. Metoda ta, polegająca na wklejaniu uzupełnienia pomiędzy własne zęby pacjenta, jest trwała i co najważniejsze  odwracalna. Jedyny warunek do przeprowadzenia zabiegu to istnienie zębów sąsiadujących z „luką” posiadających wypełnienia. W taki sposób odbudowujemy tylko pojedyncze braki.

Zalety:

 • nie szlifujemy zębów sąsiednich,
 • możemy usunąć most bez szkody dla zębów,
 • zapewniamy wysoki poziom estetyki i dużą trwałość.

Dlaczego tak ważne jest uzupełnienie braków nawet pojedynczych zębów?

Układ stomatognatyczny, a tak nazywamy narząd żucia jest układem, który jak wszystko co nas otacza dąży do pewnej równowagi.

Utrata nawet jednego zęba niesie za sobą pewne konsekwencje, m.in. rozchwianie i pochylenie czy częstsze uszkodzenie sąsiadujących zębów. Z tego powodu z punktu widzenia ochrony pozostałych zębów brak zęba najlepiej jest uzupełnić do 4-6 miesięcy po jego utracie. 

© 2024 Klinika stomatologiczna WILLA DENTIKA
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram