Zdrowy uśmiech malucha

 

 

Adaptacja kluczem do sukcesu

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest kluczowa, ponieważ zadecyduje o jego stosunku do wizyt u dentysty w całym dorosłym życiu. Uraz może spowodować lęk oraz niechęć do dalszych wizyt. Tych problemów nie będzie, jeśli dziecko zaprzyjaźni się z kliniką odpowiednio wcześnie. Pierwszą wizytę warto zaplanować jak najszybciej koło 1 roku  życia wtedy, gdy nic złego się nie dzieje wówczas dziecko spokojnie będzie oswajało się z gabinetem, sprzętem oraz personelem i nie zareaguje histerią.

Jak przygotować dziecko do wizyty

Przede wszystkim nie wolno przenosić swoich negatywnych odczuć na psychikę dziecka. Nie mów w jego obecności, że boisz się dentysty. Nie wolno też dziecka straszyć. Nim wybierzecie się do stomatologa, wytłumacz dziecku, dokąd idziecie i po co. Jeśli dziecko boi się lekarza, używaj określenia „pan” („pani”).Nie wolno też oszukiwać dziecka i mówić, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, jeśli wiemy, że będzie wykonywany zabieg. Po wyjściu z gabinetu postaraj się sprawić dziecku przyjemną niespodziankę (np. drobny prezent).

 

 

Jak wygląda pierwsza  wizyta małego pacjenta

Podczas pierwszej wizyty staramy się oswoić dziecko z gabinetem i zaskarbić zaufanie dziecka. Pokazujemy różne instrumenty, opowiadamy, do czego służą. Zachęcamy do otworzenia buzi aby wykonać przegląd  zębów.  Aby dziecko miało zaufanie do dentysty i do mamy, nie może być poddawane żadnym zabiegom bez uprzedzenia.  Jeżeli dziecko jest bardzo małe i nie potrafi jeszcze współpracować staramy się poprzez zabawę dotrzeć do takiego malucha aby wywołać pozytywne skojarzenia po takiej wizycie .Przeprowadzany jest również instruktaż dla rodziców odnośnie utrzymania prawidłowej higieny  w jamie ustnej pociechy. Po wyjściu z gabinetu postaraj się sprawić dziecku przyjemną niespodziankę (np. drobny prezent).